تبلیغات
طراحی صنعتی ، مهندسی معکوس قطعات ، طراحی قالبهای تزریق پلاستیک و فلزی - مطالب هفته سوم مرداد 1393
طراحی صنعتی ، مهندسی معکوس قطعات ، طراحی قالبهای تزریق پلاستیک و فلزی
موسسه تحقیقاتی و طراحی و ساخت قالب های صنعتی 09374134989
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد … نمیخواهم بدانم كوزه گر از خاك اندامم چه خواهد ساخت … ولی بسیار مشتاقم … كه از خاك گلویم سوتكی سازد … گلویم سوتكی باشد به دست كودكی گستاخ و بازیگوش … تا كه پی در پی دم گرم خویش را بر گلویم سخت بفشارد …. و سراب خفتگان خفته را آشفته تر سازد … تا بدین سان بشكند دائم سكوت مرگبارم را …

دکتر علی شریعتی

مدیر وبلاگ : مهندس کمیل علیزاده
نظرسنجی
نظر خود را درباره طاراحان قالب و سطح توانایی انها بیان کنید ؟


طرح صنعتی زمانی قابل ثبت است که جدید و یا اصیل باشد ، طرح صنعتی زمانی جدید است که از طریق انتشار به طور محسوس و یا از طریق استفاده به هر نحو دیگر قبل از تاریخ تسلیم اظهارنامه یا بر حسب مورد قبل از حق تقدم اظهارنامه برای ثبت ، در هیچ نقطه ای از جهان برای عموم افشاء نشده باشد .

 • طرح صنعتی جدید : طرحی است که قبل از تسلیم اظهارنامه و یا قبل از تاریخ ادعای حق تقدم ، همانند آن به عموم عرضه نشده باشد .
 • طرح صنعتی اصیل طرحی است که به طور مستقل توسط طراح پدید آمده و کپی و تقلید طرح های موجود نباشد . به نحوی که از دید یک کاربر ، متفاوت از طرح هایی باشد که قبلاً در اختیار عموم قرار گرفته است .

اظهارنامه ثبت طرح صنعتی
اظهارنامه ثبت طرح صنعتی همراه نقشه ، عکس و سایر مشخصات گرافیکی کالا ، تشکیل دهنده طرح صنعتی می باشد و با ذکر نوع فرآورده هایی که طرح صنعتی برای آنها استفاده می شود ، به صورت حضوری یا با پست سفارشی به اداره مالکیت صنعتی تسلیم می شود و در صورتی که اظهارنامه و سایر اسناد مربوط توسط اشخاص حقوقی تسلیم شده باشد ، امضاء آنها از طرف اشخاص مجاز ضروری است . و همچنین اسم و نشانی متقاضی مقیم خارج از کشور علاوه بر فارسی باید به حروف لاتین باشد و با همان حروف نیز ثبت و آگهی شود .

توجه : اظهارنامه ثبت طرح صنعتی باید در دو نسخه و به زبان فارسی با ذکر تاریخ با امضا متقاضی یا نماینده قانونی تنظیم شود .

توجه : در صورتی که اظهارنامه با پست سفارشی ارسال شود در صورت ثبت اظهارنامه ، نسخه دوم آن همراه با ضمائم ، توسط مرجع ثبت و به هزینه آن مرجع با پست سفارشی ، به عنوان رسید به متقاضیان مسترد خواهد شد در صورت عدم ثبت نیز مراتب به همین ترتیب به اطلاع متقاضیان خواهد رسید .

توجه : در صورتی که اسناد ضمیمه اظهارنامه و سایر اسناد ، به زبان دیگری غیر از فارسی باشد ، ارائه اصل مدارک مورد نیاز همراه با ترجمه کامل آن ها الزامی است . مع ذلک اگر ترجمه کامل این مدارک برای متقاضی میسر نباشد می تواند خلاصه آنها را به فارسی ضمیمه نماید . مرجع ثبت در صورت لزوم می تواند در جریان بررسی اظهارنامه ، ترجمه رسمی مدارک مذکور را مطالبه کند و چنانچه اصطلاحات فناوری و علمی به کار رفته در اسناد مذکور ، معادل فارسی نداشته باشند ، ذکر همان اصطلاحات کفایت می کند .

مرجع ثبت مقدمتاً صحت تنظیم اظهارنامه را از لحاظ شناسایی هویت متقاضی و نمایش گرافیکی طرح صنعتی مورد رسیدگی قرار داده و پس از وارد نمودن اظهارنامه در دفتر ثبت ، نسخه دوم آن را همراه با ضمائم که دارای همان مشخصات نسخه اصلی است ، بعد از امضاء و مهر و قید تاریخ ( ساعت ، روز، ماه و سال) وصول آن با تمام حروف ، به عنوان رسید به متقاضی مسترد خواهد کرد و ظرف 60 روز از تاریخ وصول ، اظهارنامه و ضمائم آن را از لحاظ رعایت جنبه های شکلی و سایر شرایط قانونی و همچنین تطبیق طبقه یا طبقات بین المللی مورد بررسی قرار می دهد .

چنانچه پس از بررسی ، ایرادات و نواقصی را در اظهارنامه و ضمائم آن مشاهده نماید مراتب را به صورت کتبی و با قید جزئیات به متقاضی ابلاغ تا ظرف مهلت قانونی که برای متقاضیان ایرانی تا 30 روز و برای متقاضیان مقیم خارج از کشور تا 60 روز از تاریخ ابلاغ می باشد ، اقدام به رفع نقص نماید.

طرح های صنعتی که قابل ثبت نمی باشند :

 1. طرح های که جدید یا اصیل نباشند .
 2. طرح هایی که تنها در نتیجه عملکرد فنی محصول ایجاد می شوند .
 3. طرح هایی حاوی نمادها یا نشان های رسمی
 4. طرح های مخالف نظم عمومی یا اخلاق حسنه

در صورتی که تقاضای طرح صنعتی مورد پذیرش قرار گیرد ، مراتب کتباً به متقاضی اعلام شده و وی باید ظرف 30 روز پس از تاریخ اعلام ، جهت پرداخت هزینه های مربوطه به ثبت طرح صنعتی و انتشار آگهی اقدام نماید .

توجه : در صورت عدم پرداخت هزینه ها در مهلت مقرر ، مراتب را ظرف 30 روز جهت اطلاع عمومی با انتشار آگهی مشتمل بر شماره و تاریخ اظهارنامه ، شماره و تاریخ ثبت طرح صنعتی ، اسم و نشانی طراح (مگر آنکه طراح کتباً درخواست کند که نامش ذکر نشود) ، ذکر کالا و طبقه ای که طرح مورد تقاضا مربوط به آن می باشد ، تعیین تاریخ ، محل و شماره حق تقدم (در صورت وجود )، تصویر یا تصاویری که طرح آن را معرفی کند و تصریح به رنگی یا غیر رنگی بودن تصویر ، اشاره به ماکت طرح ، (در صورت ارائه)و مدت اعتبار ، ثبت می نماید .

در صورتی که دو یا چند طرح صنعتی که مربوط به یک طبقه از طبقه بندی بین المللی و یا یک مجموعه یا ترکیبی از اجزاء ، ولو مربوط به طبقات مختلف ، با هم استعمال گردند ، همه آنها را می توان در یک اظهارنامه قید و به مرجع ثبت تسلیم نمود .

توجه : در صورتی که متقاضی ، دو اظهارنامه دارای طرح های صنعتی مشابه را در یک تاریخ تسلیم نماید ، بنا به درخواست متقاضی ، مرجع ثبت می تواند یکی از اظهارنامه ها را به عنوان طرح صنعتی اصلی و دیگری را به صورت طرح صنعتی متمم بپذیرد .

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مهندس کمیل علیزاده
دوشنبه 20 مرداد 1393
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ابزار تلگرام
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل