تبلیغات
طراحی صنعتی ، مهندسی معکوس قطعات ، طراحی قالبهای تزریق پلاستیک و فلزی - فرایند گرین‌کاری در قالب‌های تزریق پلاستیک
طراحی صنعتی ، مهندسی معکوس قطعات ، طراحی قالبهای تزریق پلاستیک و فلزی
موسسه تحقیقاتی و طراحی و ساخت قالب های صنعتی 09374134989
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد … نمیخواهم بدانم كوزه گر از خاك اندامم چه خواهد ساخت … ولی بسیار مشتاقم … كه از خاك گلویم سوتكی سازد … گلویم سوتكی باشد به دست كودكی گستاخ و بازیگوش … تا كه پی در پی دم گرم خویش را بر گلویم سخت بفشارد …. و سراب خفتگان خفته را آشفته تر سازد … تا بدین سان بشكند دائم سكوت مرگبارم را …

دکتر علی شریعتی

مدیر وبلاگ : مهندس کمیل علیزاده
نظرسنجی
نظر خود را درباره طاراحان قالب و سطح توانایی انها بیان کنید ؟


گرین در قالب­های تزریق پلاستیک، به منظور ایجاد دانه­بندی چرمی شکل، چوبی، پارچه­ای و یا تغییر در براقیت قطعه پلاستیکی، به کار می­رود و در آن، الگوی مورد درخواست برای سطح ظاهری قطعه، توسط فرایندی فتوگرافیک به سطح قالب انتقال داده می­شود. سپس، این سطح با الگوی منتقل شده در اسید مخصوص غوطه­ور شده و تحت فرایند خوردگی روی فولاد شکل می­گیرد.

از کاربردهای گرین، می­توان در صنعت خودروسازی برای تزئین فضای داخلی خودرو و دادن هارمونی یکسان به قطعات مونتاژی، اعم از قطعات داشبورد، رودری­ها، قاب ستون­ها و ... اشاره کرد (شکل1).

شکل1: نمای داخلی در سمت راست پژو 206سطح گرین شده، علاوه بر تغییر در ظاهر قطعه پلاستیکی، مزایای قابل توجه دیگری نیز دارد، مثلاً پوشاندن درزهای ریز در سطح قطعه، پوشاندن مکش­های سطحی، خطوط جریان و خطوط جوش در سطح قطعه و تغییر در براقیت[1] قطعه.

در این نوشتار، به شرایط اولیه لازم برای انجام فرایند گرین­کاری در قالب­های تزریق پلاستیک و نیز فرایند گرین­کاری خواهیم پرداخت.

 

شرایط لازم برای گرین­کاری قالب­های تزریق پلاستیک

1. مواد مناسب برای گرین­کاری

تقریباً تمام مواد فولادی برای عملیات گرین­کاری قابل استفاده­اند، اما با توجه به تلرانس­های موجود در طرح پلاک ­گرین، هر فولادی برای گرین توسط شرکت­های گرین­کار توصیه نمی­شود. در اصطلاح فنی، گرین­پذیری فولاد عاملی مهم در انجام بهینه گرین روی قالب به شمار می­آید. در حالت کلی، ترکیبات عناصری و نحوه تولید فولاد، عواملی هستند که بر گرین­پذیری فولاد تاثیر می­گذارند.

هنگام ریخته­گری فولادها، گازهایی نظیر: هیدروژن، ازت و نیتروژن و... تولید می­شود که اگر بتوان به طریقی مانند مکش، این گازها را از بین برد، در گرین­پذیری فولاد تاثیرگذار خواهد بود. مقدار درصد گوگرد در فولاد بهتر است که از 03/0درصد تجاوز نکند. همچنین در صورت وجود گوگرد، می­بایستی به‌طور همگن در سطح فولاد پراکنده باشد که در غیر این­صورت، در سطح ظاهری گرین تاثیرگذار خواهد بود. مقدار درصد سیلیسیم نیز موجب به‌وجود آمدن مقاومت در برابر ماده حساس­کننده فیلم، در فولاد می­شود. همچنین، سیلیسیم مقدار نرخ خوردگی را در مرحله اسیدکاری پایین می­آورد. درصد کروم نیز از دیگر مواردی است که در گرین­پذیری فولاد تاثیرگذار است، لذا نباید از 5درصد تجاوز کند. البته فولادهایی تا 15 درصد کروم نیز گرین می­شوند، اما کیفیت پایین­ترین دارند.

جدول1: مقایسه ترکیبات فولاد 2738 و 2312 و 2311

با مقایسه ترکیبات چهار فولاد 2738 و 2311 و 2312 و 2316، دیده می­شود که گرین­پذیری فولاد 2738 در مقایسه با دیگر فولادها، بهتر بوده و فولاد 2316 در حدی پایین است و توصیه نمی­شود.

 

2. صافی و تمیزی سطح لازم برای گرین

سطوحی که می­بایستی گرین شوند، باید نسبت به نوع پلاک گرین، دارای صافی سطح مشخصی باشند. مهم­ترین عامل در تعیین صافی سطح موردنیاز، میزان عمق گرین است. برای گرین­هایی با عمق 0.0025 اینچ و بالاتر، حداقل صافی سطح می­بایستی Stone 240 باشد. برای گرین­های دارای عمق بین 0.0015 تا 0.0025 اینچ، حداقل صافی سطح می­بایستی Stone 320 باشد. برای گرین­هایی با عمق کمتر از 0.0015 اینچ، حداقل صافی سطح حدود Stone 400 توصیه شده است.

سطح قالبی که می­بایستی گرین شود، باید از چربی­ها و اکسیدکننده­های سطح فولاد پاک شود. این عمل، معمولاً به روش سابیدن حلال­های اسیدی قابل اختلاط با آب در نواحی موردنظر انجام می­شود. اسیدهای رایج در این زمینه اسید هیدروکلریک، اسید نیتریک، اسید فسفوریک و سولفوریک هستند.

 

3. پوشش­های سطحی قالب

پوشش­های سطحی نظیر کروم سخت، نیکل، نیتراته و تفلون، می­بایستی پس از فرایند گرین، صورت گیرند. پوشش­های سطحی یادشده روی فولاد، به دلیل مقاومتی که در محیط اسیدکاری در مقابل اسید ایجاد می­کنند، باعث تغییر در براقیت قطعه می­شوند.

«راهن» و شاگردانش، اثر لایه نیتراته را بر روی فولاد 1.2311 آزمایش کرده و در سه نوع محیط اسیدی متفاوت، غوطه­ور ساختند و نشان دادند که لایه نیتراته در صورت انتخاب اسید مناسب(اسید نیتریک) تغییری در دانه­بندی گرین ایجاد نمی­کند، اما براقیت قطعه را تحت تاثیر قرار می­دهد. در عملیات اسپارک نیز با توجه به سختی سطحی ایجادشده، می‌بایستی سطح مربوطه تا حدی سابیده (پولیش) شود تا سختی حاصله حذف و سپس عملیات گرین انجام شود.

 

4. Draft Angle لازم برای گرین و تعیین درصد Fade

یکی از دیگر مسائلی که می­بایستی در طراحی قطعه پلاستیکی مدنظر قرار گیرد، Draft Angle است که براساس نوع و عمق پلاک مربوطه تعیین می­شود. در حالت کلی، برای هر 0.001اینچ حداقل 1.5 درجه زاویه خروج یا Draft Angle لازم است. البته در مواردی نیز باید این زاویه را زیادتر انتخاب کرد. توضیح اینکه اگر راستای Shrinkage قطعه در جهتی باشد که سطح گرین شده نتواند از سطح قالب دور شود، می­بایستی برای ضریب اطمینان بیشتر و جلوگیری از خراش روی سطح قطعه، از زاویه­ای بالاتر استفاده کرد.

در مواردی خاص که زاویه یادشده در قطعه پلاستیکی محدودیت داشته باشد، می­بایستی میزان مجاز Fade از سوی طراح قطعه اعلام شود. مثلاً، اگر مقدار مجاز Fade، 50درصد اعلام شود، به این معنی است که عمق گرین می­تواند نصف عمق پلاک مربوطه باشد. شکل2، پلاک MT 11435 را نشان می­دهد که در آن، مقدار Fade با درصدهای متفاوت نشان داده شده است.

شکل2: پلاک MT 11435 و مقدار درصد Fade

 

فرایند انجام گرین روی فولادها

مراحل کاری فرایند گرین قطعات فولادی عبارتند از:

1. قسمت­هایی از قالب که نیازمند عملیات گرین هستند، نباید از نظر صافی و تمیزی سطح بررسی شوند. موارد لازم برای صافی سطح در ابتدای مقاله آمده است.

2. به موازات فعالیت بالا، فیلم گرین یادشده که در آرشیو شرکت گرین کار موجود است، روی فیلمی مخصوص به نام Metal منتقل می‌شود. این فیلم از سه لایه تشکیل شده و دارای مواد حساس به نور است. این فرایند در اتاقی تاریک همانند اتاق ظهور عکس، انجام می­شود.

شکل3: لایه­های فیلم روی فولاد

3. پس از انتقال الگوی گرین به فیلم Metal، فیلم با نهایت دقت روی قطعه چسبانده می­شود. عمل چسباندن به‌گونه­ای انجام می­شود که کوچکترین حبابی بین قطعه و فیلم ایجاد نشود. پس از گذشت چند ثانیه، فیلم کاملاً به سطح فولاد می­چسبد.

شکل4: چسباندن فیلم روی فولاد

3. پس از چسباندن فیلم، قطعه تحت نور ماوراء بنفش قرار می­گیرد. نور ماوراء بنفش در فاصله­ای مشخص به سطح قالب تابانده می‌شود. این فرایند معمولاً حدود 10 دقیقه طول می­کشد.

شکل5: تاباندن نور UV به سطح قالب

5. با توجه به اینکه فیلم Metal ماده­ای حساس­کننده نیز دارد، این ماده بر اثر تابش نور ماوراء بنفش بر سطح قالب، پخته می­شود. گفتنی است که فقط قسمت­هایی از مواد حساس­کننده روی قالب، پخته می‌‌شو‌د که در آنها، نور ماوراء بنفش به سطح قالب رسیده باشد. به بیانی دیگر، نواحی­ای که با توجه به نوع گرین، در اثر ظهور فیلم سیاه­رنگ شده‌اند، نور ماوراءبنفش را از خود عبور نداده و زیر آن نواحی، خام باقی می­ماند.

6. پس از انجام مرحله­ 5، قطعه با آب شست­و­شو شده و مواد خام از روی فولاد شسته می­شود.

شکل6: شست­و­شو با آب

در اکثر موارد، قطعه نیازمند روتیش خواهد بود که این مرحله، توسط بخش روتیش صورت می­پذیرد و کاملاً به صورت دستی انجام می­شود.

7. قطعه را تا دمای 80 الی 100 درجه گرم کرده و در دمای محیط، خنک می­کنند.

8. در این مرحله، برای اطمینان از فرایند کار، نمونه­ای از جنس سیلیکون رابر[2] تولید می­کنند و گرین شکل گرفته در آزمایشگاه اندازه­گیری موردبررسی قرار می­گیرد.

9. پس از تایید مرحله، نواحی­ای که نباید گرین شوند، با چسب یا رنگ روغنی پوشانده می­شوند.

10. قطعه را در حمام اسید غوطه­ور می­کنند.

شکل7: نواحی که در فرایند اسیدکاری، خورده می­شوند

11. پس از انجام مراحل یادشده، اگر گرین از یک مرحله تشکیل شده باشد، به اتمام می­رسد و در صورتی‌که گرین از چندین لایه تشکیل شود، فرایند به صورت چرخشی تکرار می­شود.

گفتنی است که یک سری از گرین­ها، فاقد فیلم بوده و فقط تحت شرایط اسیدکاری حاصل می­شوند. هدف اصلی در این حالت، تغییر Gloss قطعه است.


نوع مطلب : شناخت فلزات، قالب سازی، طراحی قالب های پلاستیکی، متالوژی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مهندس کمیل علیزاده
یکشنبه 21 تیر 1394
یکشنبه 26 شهریور 1396 03:34 بعد از ظهر
This post is invaluable. Where can I find out more?
سه شنبه 17 مرداد 1396 09:56 قبل از ظهر
Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
Extremely helpful info particularly the last part :
) I care for such information a lot. I was looking for this
certain information for a very long time. Thank you and best of luck.
سه شنبه 17 مرداد 1396 06:40 قبل از ظهر
Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for
a blog site? The account aided me a acceptable deal.
I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided
bright clear idea
یکشنبه 15 مرداد 1396 06:51 بعد از ظهر
Thanks very nice blog!
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:42 بعد از ظهر
For the reason that the admin of this web site is working, no doubt very shortly it will be famous, due to its feature
contents.
جمعه 13 مرداد 1396 01:37 بعد از ظهر
My brother suggested I might like this website. He was
entirely right. This post truly made my day.
You can not imagine just how much time I had spent for
this info! Thanks!
چهارشنبه 11 مرداد 1396 02:50 بعد از ظهر
I have read so many articles or reviews on the topic of the
blogger lovers however this post is in fact a pleasant article, keep it up.
دوشنبه 9 مرداد 1396 06:45 قبل از ظهر
Awesome things here. I am very glad to look your article.
Thanks so much and I am looking ahead to touch you. Will you kindly
drop me a mail?
یکشنبه 8 مرداد 1396 08:05 بعد از ظهر
Thanks for sharing your thoughts on hep c foot pain. Regards
جمعه 6 مرداد 1396 07:39 بعد از ظهر
You're so cool! I don't suppose I've truly read a single thing
like that before. So good to find someone with a few
unique thoughts on this subject. Seriously.. thank you for starting this up.
This website is something that is needed on the web, someone with some originality!
پنجشنبه 5 مرداد 1396 07:53 بعد از ظهر
Very nice article, exactly what I was looking for.
شنبه 9 اردیبهشت 1396 09:30 قبل از ظهر
It's an remarkable post in support of all the web viewers; they will take
benefit from it I am sure.
یکشنبه 27 فروردین 1396 10:16 بعد از ظهر
Good day! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any suggestions?
چهارشنبه 23 فروردین 1396 11:33 بعد از ظهر
You actually make it seem so easy together with your presentation however I to
find this topic to be actually something that I feel I might never understand.
It kind of feels too complex and very broad for me. I'm looking ahead in your
subsequent submit, I will try to get the grasp of it!
سه شنبه 22 فروردین 1396 01:30 قبل از ظهر
These are in fact wonderful ideas in on the topic of blogging.
You have touched some pleasant factors here. Any way keep up wrinting.
یکشنبه 20 فروردین 1396 06:36 قبل از ظهر
You can definitely see your expertise within the work
you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe.
All the time go after your heart.
جمعه 11 فروردین 1396 07:35 بعد از ظهر
Appreciating the time and energy you put into your site
and detailed information you offer. It's nice to come across a blog every once in a while that isn't the same outdated rehashed material.
Fantastic read! I've saved your site and I'm adding
your RSS feeds to my Google account.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 09:32 قبل از ظهر
Great blog here! Also your website loads up very fast!

What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my site loaded up as fast as yours lol
پنجشنبه 10 فروردین 1396 09:23 قبل از ظهر
Pretty! This has been an extremely wonderful post.
Thank you for supplying this info.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 09:14 قبل از ظهر
Excellent blog here! Also your website loads up very fast!
What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?

I wish my website loaded up as quickly as yours lol
پنجشنبه 10 فروردین 1396 09:10 قبل از ظهر
Simply wish to say your article is as surprising.

The clearness to your submit is simply cool and that i could suppose you're an expert in this
subject. Fine with your permission allow me to seize your
RSS feed to keep updated with coming near near post. Thank you a million and please
keep up the enjoyable work.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 09:07 قبل از ظهر
Everything is very open with a really clear explanation of the issues.
It was definitely informative. Your website is very useful.
Thanks for sharing!
پنجشنبه 10 فروردین 1396 09:06 قبل از ظهر
Does your blog have a contact page? I'm having trouble locating it but,
I'd like to send you an email. I've got some suggestions
for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 08:56 قبل از ظهر
Hello there, I discovered your website by means of Google at the same time as
searching for a comparable matter, your site got here up, it seems good.
I've bookmarked it in my google bookmarks.
Hi there, simply become aware of your blog via Google, and found that it is really informative.
I'm going to be careful for brussels. I will appreciate in the event you continue this
in future. Many folks will be benefited from your writing.

Cheers!
پنجشنبه 10 فروردین 1396 08:50 قبل از ظهر
I'm truly enjoying the design and layout of your site.
It's a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a
developer to create your theme? Outstanding work!
یکشنبه 1 شهریور 1394 10:11 بعد از ظهر
_____ ____________
__________
_____
_

_ ....................
__ عـــطر خــدا
___ .................
____
_______
__________
____________
_______________
________________

سلام دوست من ؛ امیدوارم خوب و سلامت و شاد باشی
افتـخار داریم که با این دعـوتنامه "شما" رو به یک اتفاق خوب مـهمون کنیم ...
عـطرخـــدا «جایی از جـنس آرامش و امـید» رو دیدید تا حالا ؟؟!
با مطالب زیبا و دلنشین آپ شد ...
صمـیمانه حضورتون رو خوش آمد میگیمعطر خدا ، رسـیدن به آرامش واقعی .... و تجربه یک زندگی عاشقانه
www.AtreKhoda.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ابزار تلگرام
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل