تبلیغات
طراحی صنعتی ، مهندسی معکوس قطعات ، طراحی قالبهای تزریق پلاستیک و فلزی - نیلز بور برنده جایزه 1922 ( خاطر پژوهش بر ساختار اتمی و تابشهای اتمی )
طراحی صنعتی ، مهندسی معکوس قطعات ، طراحی قالبهای تزریق پلاستیک و فلزی
موسسه تحقیقاتی و طراحی و ساخت قالب های صنعتی 09374134989
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد … نمیخواهم بدانم كوزه گر از خاك اندامم چه خواهد ساخت … ولی بسیار مشتاقم … كه از خاك گلویم سوتكی سازد … گلویم سوتكی باشد به دست كودكی گستاخ و بازیگوش … تا كه پی در پی دم گرم خویش را بر گلویم سخت بفشارد …. و سراب خفتگان خفته را آشفته تر سازد … تا بدین سان بشكند دائم سكوت مرگبارم را …

دکتر علی شریعتی

مدیر وبلاگ : مهندس کمیل علیزاده
نظرسنجی
نظر خود را درباره طاراحان قالب و سطح توانایی انها بیان کنید ؟


نیلز هنریک داوید بور
Niels Bohr.jpg
نیلز در ایام جوانی
متولد۷ اکتبر ۱۸۸۵
کپنهاگ، دانمارک
مرگ۱۸ نوامبر ۱۹۶۲ (۷۷ سال)
کپنهاگ، دانمارک
شهروندکپنهاگ
ملیتدانمارک دانمارکی
رشته فعالیتفیزیک
محل کاردانشگاه کپنهاگ
دانشگاه منچستر
دانشجویان دکتری ویهندریک آنتونی کرامرز
دلیل شهرتتفسیر کپنهاگ
اصل متممیت
مدل بور
اثر بور
نظریه سومرفیلد-بور
نظریه بی‌کی‌اس
مناظرات بور و اینشتین
تأثیر گرفته ازارنست رادرفورد
تأثیر گذار برماکس دلبروک
ورنر کارل هایزنبرگ
لیزه مایتنر
جوایزNobel prize medal.svgجایزه نوبل فیزیک(۱۹۲۲)
مدال فرانکلین (۱۹۲۶)
مدال کاپلی (۱۹۳۸)

نیلز هنریک داوید بور[۱] (به دانمارکیNiels Henrik David Bohr)‏ (۷ اکتبر ۱۸۸۵ - ۱۸ نوامبر ۱۹۶۲،[۲] کوپنهاگ، دانمارکفیزیکدان دانمارکی بود که شهرت او بیشتر به علت ردکردن مدل اتمی ارنست رادرفورد و ابداع مدل اتمی خود است. او تلاش‌هایی بنیادی در زمینهٔ شناخت ساختار اتم و مکانیک کوانتوم داشت و برای همین تلاش‌هایش در سال ۱۹۲۲، به او جایزهٔ نوبل فیزیک داده شد.[۳] او مدل پیشنهادی اتم که مانند سامانهٔ خورشیدی بود (یک هسته در مرکز و الکترون‌ها پیرامونش در گردش) را گسترش داد، او بر روی نظریه‌اش در بستر مکانیک کوانتوم کار کرد و گفت که الکترون از یک تراز انرژی به صورت کمیتی گسسته و نه پیوسته، به یک تراز دیگر انرژی می‌پرد. بور با بسیاری از فیزیکدانان نامی در موسسه‌اش در کپنهاگ همکاری کرد. همچنین او عضو گروه فیزیکدانان بریتانیایی پروژهٔ منهتن بود. بور در سال ۱۹۱۲ ازدواج کرد و صاحب چند فرزند شد که یکی از پسرانش، آگه بوهر فیزیکدان بود و توانست در سال ۱۹۷۵ مانند پدرش، جایزهٔ نوبل را از آن خود کند.


دوران جوانی

نیلز هنریک دیوید بور در هفتم اکتبر سال ۱۸۸۵ میلادی در کپنهاگ دانمارک به دنیا آمد. پدر او کریستیان بور، استاد فیزیولوژی دانشگاه کپنهاگ و مادرش اِلن آلدر بور دختر یک خانوادهٔ یهودی دانمارکی و سرشناس در مراکز بانکی و پارلمانی بود. خانوادهٔ بور کلیسا نمی‌رفتند ولی مادر خانواده برخلاف اینکه یهودی بود توافق کرده بود که بچه‌ها مسیحی بارآورده شوند. بور در سال ۱۹۰۳ در رشتهٔ فیزیک دانشگاه کپنهاگ نام‌نویسی کرد. در دانشگاه نیلز با انجام آزمایشهایی دربارهٔ نیروی کشش سطحی آب و اندازه‌گیری آن نیرو، توانست خود را برتر از دیگران نشان دهد و به پاس انجام آن کار، مدال طلای آکادمی علوم و ادبیات دانمارک را به‌دست‌آورد. وی در سال ۱۹۱۱ با نوشتن پایان‌نامه‌ای دربارهٔ نظریهٔ الکترونی فلزات که تأکید آن بر نارسایی‌های فیزیک کلاسیک درتوضیح رفتار ماده در سطح اتمی بود درجهٔ دکترای خود را دریافت کرد. نوشتن آن پایان‌نامه آغازی بر تحقیقات بعدی او بود.

آشنایی با رادرفورد

بور در انگلستان پس از همکاری مختصری با جوزف جان تامسون در کمبریج رهسپار آزمایشگاه رادرفورد در منچستر شد. داشتن رابطه با رادرفورد سرمشق حیات علمی بعدی او شد. آن دو از همان نخستین ملاقات با یکدیگر دوست شدند و تا پایان عمر دوستانی نزدیک باقی‌ماندند. در واقع رادرفورد بود که بور را به بالاترین طراز پژوهش در زمینهٔ فیزیک آورد. بور از الگوی هسته‌ای اتم که در سال ۱۹۱۰ توسط رادرفورد عرضه شده بود استفاده کرد تا نکات زیر را روشن سازد:

 1. خواص شیمیایی یک اتم از جمله جای آن در جدول تناوبی بستگی به آرایش الکترونهای آن دارد.
 2. خواص پرتوزایی با هسته مرتبط است.
 3. ایزوتوپها متناظرند با اتمهایی که دارای الکترونهای یکسان اما هسته‌های جرمی متفاوت‌اند.
 4. فروپاشی پرتوزا، بار هسته و در نتیجه تعداد الکترون‌ها و هویت شیمیایی اتم را تغییر می‌دهد.

وی پس از آن توانست به رابطهٔ میان عدد اتمی یک عنصر، که فشرده و خلاصه‌ای از رفتار شیمیایی آن به‌شمار می‌رود و تعداد الکترون‌های موجود در اتم پی‌برد. بور در سال ۱۹۱۲ به دانمارک بازگشت و به سمت دانشیاری فیزیک دانشگاه کپنهاک منصوب شد. او پس از شکل‌گیری حرفهٔ آینده‌اش در کپنهاک با مارگارت نورلند ازدواج کرد. نتیجه این ازدواج شش فرزند پسر بود که چهارتن از آنها به سن بلوغ و بالاتر از آن رسیدند.

در سال ۱۹۱۳ پس از آنکه مدل اتمی بور با استقبال روبرو شد و با حمایت رادرفورد به عنوان نظریهٔ جدید پذیرفته شد. وی توانست سه مقاله دربارهٔ ساختار اتم منتشر کند که یکی از آنها مقالهٔ «دربارهٔ ساختمان اتم و مولکول» بود. بور سال‌های ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۶ را در منچستر گذرانید و یکبار دیگر در آنجا تحت حمایت رادرفورد به کار پرداخت. پس از آن در سال ۱۹۱۶ تصدی کرسی استادی فیزیک دانشگاه کپنهاک به او پیشنهاد شد. وی به قصد قبول آن به دانمارک بازگشت و تا پایان عمر مدیر آن مؤسسه باقی‌ماند.

فعالیت‌های بین‌المللی

فرهنگستان علوم سوئد در نوامبر سال ۱۹۲۲ جایزهٔ نوبل فیزیک را به نیلز بور اعطاء کرد. او ششمین دانمارکی و نخستین فیزیکدان دانمارکی بود که به آن نشان افتخار دست می‌یافت. بور در دههٔ ۱۹۳۰ ضمن ادامهٔ کار برروی نظریهٔ کوانتومی، سهمی نیز در پیش‌برد زمینهٔ جدید فیزیک هسته‌ای داشت. برداشت او از هستهٔ اتم که وی آن را به «قطره‌ای مایع» تشبیه کرد، قدم مهمی در راه درک پدیده‌های هسته‌ای بسیاری شد. مدل او به‌ویژه در درک نحوهٔ شکافت هستهٔ اتم که در سال ۱۹۳۹ مشاهده شد نقشی کلیدی داشت. پس از جنگ جهانی دوم، بور به منظور محدود ساختن خطرات جنگ هسته‌ای در ماه ژوئن ۱۹۵۰ نامهٔ سرگشاده‌ای خطاب به سازمان ملل متحد نوشت و درخواست خویش مبنی بر ایجاد یک «دنیای آزاد» را به عنوان پیش‌شرط صلح تکرار کرد وی پیش از این نیز در زمینهٔ صلح بین‌الملی تلاش کرده بود. از جمله فعالیت‌های علمی بعدی او می‌توان به نقش رهبرانهٔ او در سال ۱۹۵۵ در سامان دادن به مؤسسه‌ای دانمارکی برای استفادهٔ سازنده از کارمایهٔ هسته‌ای اشاره کرد.

سال‌های پایانی زندگی

بور در سالهای پایانی عمر خود در عرصهٔ دانش فیزیک بیشتر یک تماشاگر بود تا یک ایفا کنندهٔ نقش، با این حال هنوز در ایجاد یک جو اخلاقی قوی در جامعه تلاش می‌کرد. او در دورهٔ اشتغال خود به دو نسل فیزیکدان اثر گذاشت، به روش برخورد آنها با مسائل علمی شکل‌داد و برای نشان‌دادن راه درست زیستن به انسان دانش‌پژوه الگویی از شخص خود ارائه کرد. بور در ۱۸ نوامبر سال ۱۹۶۲ در سن هفتاد و هفت سالگی در کپنهاک درگذشت. وی شخصیت علمی بسیار محبوبی بود که پس از مرگش جهان متمدن یکسر در سوگ فرو رفت. بور فردی ممتاز در زندگی حرفه‌ای و انسان‌دوست از نظر روحی بود.

نظریه اتمی

تمبر یادبود نیلز بور و تئوری اتمی او - دانمارک

بور در پی استقرار در کپنهاک به اندیشه، دربارهٔ جنبه‌های نظری مدل اتم هسته‌دار رادرفورد ادامه داد. این مدل مانند یک منظومهٔ خورشیدی بسیار کوچک بود یعنی هسته‌ای در مرکز، به مثابهٔ خورشید و الکترون‌هایی در حال گردش به گرد آن به مثابهٔ سیاره‌ها، فیزیکدانان طرح کلی آن را پذیرفته بودند اما در آن اشکال بزرگی که امروزه آن را ناهنجاری می‌خوانند می‌دیدند. به موجب نظریهٔ الکترومغناطیس، ذرهٔ باردار و چرخانی مانند الکترون باید در هر دور گردش مقداری انرژی به صورت تابش پخش کند و در نتیجه بخشی از انرژی خود را از دست بدهد. طبق تئوری در چنین حالتی دایرهٔ مسیر باید مارپیچ‌وار تنگ و تنگ‌تر شود و الکترون سرانجام به درون هسته سقوط کند اما این وضع پیش نیامده و الکترون‌ها به داخل هسته فرو نمی‌ریزند و اتم به مدت نامحدود پایدار باقی می‌ماند. چنین ناهنجاری در رفتار الکترون مغایر با پیش‌بینی نظریهٔ الکترومغناطیس بود.

بور برای یافتن توضیح مسئله شیوهٔ تازه‌ای به کار برد و گفت: تئوری بی تئوری. الکترون تا زمانی که به چرخش ادامه می‌دهد هیچ تابشی از خود به بیرون نمی‌فرستد. او این را در حالی می‌گفت که نظریه و شواهد آزمایشگاهی، هر دو، نشان می‌دادند که وقتی هیدروژن حرارت ببیند از خود نور تابش می‌کند و عقیده این بود که آن نور از الکترون اتم هم تابش می‌شود. بور در سال ۱۹۱۳ با آن روش به تجسم ساختاری برای اتم دست یافت. بور در توضیح چگونگی رفتار الکترون اظهار داشت که الکترون در رفتن از مداری به مدار دیگر انرژی، بصورت بسته یا پیمانه‌هایی از انرژی تشعشعی جذب یا تابش می‌کند (چیزی که امروزه فوتون یا کوانتوم نور نامیده می‌شود). هرچه طول موج تابیده کمتر باشد انرژی فوتون آن بیشتر است.

هیدروژن سه خط طیفی روشن به رنگهای قرمز، سبز متمایل به آبی و آبی دارد. بور تشریح کرد که این خطوط رنگی واضح طیف همان تابش‌های اتم هیدروژن‌اند. نور قرمز هنگامی تابش می‌شود که الکترون از مدار سوم به مدار دوم بجهد و نور سبز متمایل به آب‌ی مربوط به جهش الکترون از مدار چهارم به دوم است. در آغاز بسیاری از فیزیکدانان مسن‌تر از جمله ج. ج تامسون دربارهٔ درستی نظریهٔ بور تردید کردند اما رادرفورد از حامیان آن شد بطوریکه نظریهٔ جدید سرانجام پذیرفته شد.

مشکلات نظریهٔ بور

مشکلات نظریهٔ بور به بیان ساده به شرح زیر می‌باشد:

 1. در نظریهٔ بور توضیحی برای چگونگی پخش جمعیّت الکترون‌های اتم‌های چند الکترونی وجود نداشت. یعنی معلوم نبود که چند الکترون در هر مدار قرار می‌گیرند. این از بابت آن بود که آزمایش‌های او روی اتم هیدروژن که تک‌الکترونی است صورت گرفته بود؛ ولی بعدها توسط نظریه شرودینگر که وجود زیرلایه‌ها را توجیه می‌کرد (مانند s p ....) این بند از نظریه کامل شد.
 2. وضعیت مدارهای مجاز (پایدار) در نظریهٔ بور مشخص نیست. به این معنا که معلوم نیست که زاویه دارند یا در یک صفحه قرار گرفته‌اند؛ و بعدها مشخص شد که الکترون به صورت سه بعدی در مدار میرخد نه دایره‌ای.
 3. در ضمن الزامی نیست که مداری با بیشترین شعاع، دارای بیشترین انرژی هم باشد در حالی که بور عکس این مطلب را گفته بود.
 4. نظریه اتمی بور در تفسیر طیف نشری خطی هیدرژن موفق عمل می‌کند ولی قادر به توجیه وضعیت طیف اتم‌های دیگر نبود.
 5. یک نظریه کامل اتمی باید از سه ساختار اتم، یعنی پروتن نوترون و الکترون شرح و توضیخ داده شود ولی در نظریه اتمی بور بیشتر روی الکترون متمرکز شده بود.
نوع مطلب : جایزه ی نوبل، فیزیک، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مهندس کمیل علیزاده
دوشنبه 4 خرداد 1394
شنبه 1 مهر 1396 04:51 بعد از ظهر
An outstanding share! I've just forwarded this
onto a colleague who was doing a little homework on this.

And he in fact ordered me dinner simply because I found it for him...
lol. So allow me to reword this.... Thank YOU for the meal!!
But yeah, thanx for spending some time to discuss this topic here
on your website.
شنبه 1 مهر 1396 08:12 قبل از ظهر
If some one desires expert view regarding running a blog after that i recommend him/her to pay a quick visit this blog, Keep up the good job.
چهارشنبه 22 شهریور 1396 12:20 بعد از ظهر
My brother recommended I might like this web site.
He was entirely right. This post truly made my day.

You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!
دوشنبه 30 مرداد 1396 05:08 بعد از ظهر
Hello, I think your website might be having browser compatibility issues.

When I look at your website in Chrome, it looks fine
but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
amazing blog!
سه شنبه 17 مرداد 1396 01:03 بعد از ظهر
Wonderful post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this topic?
I'd be very thankful if you could elaborate a little bit further.

Cheers!
سه شنبه 17 مرداد 1396 03:04 قبل از ظهر
wonderful submit, very informative. I'm wondering why the
opposite specialists of this sector don't realize this.
You must proceed your writing. I'm sure, you've a
huge readers' base already!
دوشنبه 16 مرداد 1396 08:46 بعد از ظهر
My brother recommended I may like this website.

He was once totally right. This post truly made my day. You can not believe simply
how so much time I had spent for this info!
Thank you!
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:56 بعد از ظهر
Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and
screamed. There was a hermit crab inside and it
pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I
had to tell someone!
جمعه 13 مرداد 1396 10:40 قبل از ظهر
Hi there just wanted to give you a quick
heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Opera.
I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I figured I'd post to let you know.
The design look great though! Hope you get the problem solved soon. Thanks
دوشنبه 9 مرداد 1396 07:57 قبل از ظهر
It's an remarkable paragraph for all the web visitors; they will obtain advantage from it I
am sure.
جمعه 6 مرداد 1396 10:20 بعد از ظهر
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox
and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment.
Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot!
شنبه 3 تیر 1396 04:07 بعد از ظهر
We are a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
Your website provided us with valuable info to work on. You've done an impressive process and our entire neighborhood shall be thankful to you.
چهارشنبه 31 خرداد 1396 11:59 قبل از ظهر
Thanks for finally writing about >طراحی صنعتی ، مهندسی معکوس قطعات ، طراحی قالبهای تزریق
پلاستیک و فلزی - نیلز بور برنده جایزه 1922 (
خاطر پژوهش بر ساختار اتمی و تابشهای اتمی ) <Liked it!
جمعه 29 اردیبهشت 1396 12:54 قبل از ظهر
I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph
posted at this web site is actually good.
شنبه 16 اردیبهشت 1396 05:20 قبل از ظهر
Hi to every body, it's my first go to see of this blog; this website includes awesome and actually good information in support of visitors.
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 04:21 بعد از ظهر
Greetings! Very helpful advice within this article!
It's the little changes that produce the biggest changes.
Thanks a lot for sharing!
دوشنبه 11 اردیبهشت 1396 09:58 قبل از ظهر
Hello i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this piece of writing i
thought i could also make comment due to
this sensible paragraph.
شنبه 9 اردیبهشت 1396 10:31 قبل از ظهر
Hi my friend! I wish to say that this article is amazing, great written and come with approximately all vital infos.

I would like to look extra posts like this .
شنبه 26 فروردین 1396 12:25 بعد از ظهر
It's going to be finish of mine day, but before ending
I am reading this great article to increase my knowledge.
جمعه 25 فروردین 1396 05:45 بعد از ظهر
What's up, of course this piece of writing is genuinely pleasant and I have learned lot of things from it regarding blogging.
thanks.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 10:27 بعد از ظهر
Quality articles is the secret to interest the people to visit the site, that's what this web site is
providing.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 10:26 قبل از ظهر
Wow, that's what I was exploring for, what a stuff! present here at this website, thanks admin of this site.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 10:26 قبل از ظهر
My brother suggested I might like this website.

He was totally right. This post actually made my day.
You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!
پنجشنبه 10 فروردین 1396 10:25 قبل از ظهر
Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog site?
The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this
your broadcast offered bright clear concept
پنجشنبه 10 فروردین 1396 09:55 قبل از ظهر
We're a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
Your web site offered us with valuable info to work on. You've performed an impressive task and our entire group shall be thankful to you.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 09:53 قبل از ظهر
Hello, I do believe your site may be having web browser compatibility issues.
When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it has some
overlapping issues. I just wanted to give you
a quick heads up! Aside from that, fantastic blog!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ابزار تلگرام
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل