تبلیغات
طراحی صنعتی ، مهندسی معکوس قطعات ، طراحی قالبهای تزریق پلاستیک و فلزی - Classification of Injection Molds (دسته بندی قالب های تزریق )
طراحی صنعتی ، مهندسی معکوس قطعات ، طراحی قالبهای تزریق پلاستیک و فلزی
موسسه تحقیقاتی و طراحی و ساخت قالب های صنعتی 09374134989
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد … نمیخواهم بدانم كوزه گر از خاك اندامم چه خواهد ساخت … ولی بسیار مشتاقم … كه از خاك گلویم سوتكی سازد … گلویم سوتكی باشد به دست كودكی گستاخ و بازیگوش … تا كه پی در پی دم گرم خویش را بر گلویم سخت بفشارد …. و سراب خفتگان خفته را آشفته تر سازد … تا بدین سان بشكند دائم سكوت مرگبارم را …

دکتر علی شریعتی

مدیر وبلاگ : مهندس کمیل علیزاده
نظرسنجی
نظر خود را درباره طاراحان قالب و سطح توانایی انها بیان کنید ؟


بر اساس نوع پروسه قالب های تزریق پلاستیک به 7 گروه زیر تقسیم بندی میشوند :

1. Reaction injection molding

2. Liquid injection molding

3. Gas assist injection molding

4. Co-injection molding

5. 2-Shot Injection Molding

6. Fusible core injection molding

7. Rapid injection molding 

 

بر اساس نحوه و نوع باز شدن و سیستم راه گاهی ،براساس استاندارد

DIN ISO standard 12165"Components for Compression, Injection, and Compression-Injection Molds"

قالب های تزریق پلاستیک به 5 گروه زیر تقسیم بندی میشوند:

1. standard molds (two-plate molds) 

2. split-cavity molds (split-follower molds) stripper plate molds 

3. three-plate molds 

4. stack molds 

5. hot runner molds


بر اساس نوع موادی که در درون قالب تزریق میشود قالب های تزریق به 4 گروه زیر تقسیم میشوند :

1.thermoplastic injection molds

2.elastomer molds

3.thermoset molds

4.structural foam molds


در فرآیند های قالبگیری ( Molding processes)، رزینها، پودرها و دانه های پلاستیكی را می توان به محصولات مفید تبدیل نمود. نكته مشترك در همه فرآیندها ی قالب گیری این است كه در تمام این فرآیند ها از نیرو Force استفاده می شود. در قالب گیری مواد پلاستیكی پودری و دنه ای باید از نیروی زیادی استفاده كرد. ولی پركردن قالب با رزین مایع احتیاج به نیروی به مراتب كمتر دارد. فرآیند قالب گیری پلاستیك ها بسیار زیاد است به همین دلیل ما درباره سه گروه اصلی این فرآیندها یعنی قالب گیری تزریقی Injection، فشاری Compression و انتقالی Transfer به صورت مختصر مباحثی ارائه داده ایم.

 

 قالبگیری تزریقی (Injection molding) :

ماشین های تزریق به صورت افقی و عمودی ساخته می شوند كه نشان دهنده جهت باز و بسته شدن قالب می باشد. در ماشینهای تزریق افقی پس از باز شدن قالب قطعه كار به پایین می افتد و از طریق یك كانال یا نوار نقاله از ماشین خارج می شود. در ماشینهای تزریق عمودی این اتفاق نمی افتد. معمولا از ماشین های تزریق عمودی برای كاشت قطعات فلزی در ماده پلاستیكی استفاده می شود. 

ماشین های تزریق عمودی فضای كمتری نسبت به ماشینهای افقی اشغال می كنند و با توجه به چند ایستگاهی بودن قالب آنها، هزینه استهلاك قالب در آنها پایین تر است در ماشین های تزریق پلاستیك سه قسمت مهم وجود دارد: واحد تزریق Injection unit ، مجموعه قالب ( mold Assembly) و واحد قفل كننده قالب Clamping unit .


الف ) واحد تزریق (Injection unit) :

وظیفه این واحد، ذوب كردن پلاستیك و تزریق آن به داخل قالب است. در این واحد قطعاتی از قبیل قیف تغذیه، پوسته مارپیچ، در وپوشش انتهایی پوسته، نازل، مارپیچ، شیر یك طرفه، نوارهای گرم كننده ، موتور گردش مارپیچ و سیلندر هیدرولیكی برای حركت رفت و برگشتی مارپیچ تعبیه شده است. سیستم كنترل ماشین می تواند حرارت اعمالی به پلاستیك، زمان گردش و حركات رفت و برگشتی مارپیچ را كنترل كند. عملكرد میله مارپیچ، تعیین كننده، سرعت و بازدهی ذوب كردن دانه های پلاستیكی می باشد.

ب ) واحد قفل كنند قالب ( Clamping unit) :

وظیفه این واحد باز كردن و بستن قالب و همچنین بیرون انداختن Ejecting قطعه كار از قالب است. دو روش رایج برای تامین نیروی قفل كننده قالب، استفاده از نیروی هیدرولیك به صورت مستقیم و یا استفاده از یك مكانیزم قفل كننده زانویی Toggle با محركه هیدولیكی می باشد.

مشخصات ماشینهای تزریق 

ماشین های قالب گیری تزریق را می توان با ویژگی مهم برای هر ماشین كه نشان دهنده قابلیتهای آن می باشد، عبارتند از ظرفیت تزریقShot size و تناژ قفل كردن قالب (Clamping tonnage).

الف ) ظرفیت تزریق (Size Shot) : ظرفیت تزریق عبارت است از حداكثر مقدار مواد پلاستیكی كه ماشین می تواند در هر سیكل به داخل قالب تزریق كند با توجه به اینكه چگالی پلاستیكها مختلف با هم تفاوت دارد باید یك استاندارد برای مقایسه تعریف شود. پلی استایرین به عنوان پلاستیك استاندارد برای این ارزیابی پذیرفته شده است. ماشینهای تزریق خیلی كوچك آزمایشگاهی ممكن است ظرفیتی معادل حداكثر20 گرم داشته باشند. بعضی ماشینهای تزریق بزرگ نیز می توانند در هر سیكل بیش از 6 کیلو گرم.

ب ) تناژقفل كردن قالب (Clamping tonnage ) :


تناژ قفل كردن، حداكثر نیرویی است كه ماشین می تواند به قالب وارد كند. از نظر تناژ می تواند ماشینهای تزریق را به سه گروه كوچك، متوسط و بزرگ دسته بندی كرد. در ماشینهای كوچك تناژ، قفل كردن حداكثر 99 tons است. تناژ ماشینهای متوسط100-2000و تناژ ماشینهای تزریق بزرگ بالاتر از 2000 tons است. ماشینهای تزریق بزرگ كه به صورت استاندارد ساخته می شوند. ممكن است تناژی معادل 10000 tonsنیز داشته باشد.


 

انواع روشهای قالبگیری(Other molding methods ) :

قالب گیری مواد ترموست دانه ای و صفحه ای

الف ) قالبگیری فشاری (Comperession Molding ):

یكی از قدیمیترین فرآیندهای شكل دادن مواد ترموست، قالبگیری فشاری (Comperession Molding) است.

در این روش ماده پلاستیكی در حفره قالب قرار دادهشدهو با اعمال حرارت و فشار، شكل میگیرد. قاعدتا از این روش برای فرم دادن مواد ترموستthermosetting resins (thermosets) استفاده میشود، ولی گاهی مواد ترموپلاستیك را نیز میتواند با این روش تولید كرد.این روش شبیه روش تولید كلوچه است. با اعمال فشار و حرارت به ماده پلاستیكی، این ماده همه قسمتهای قالب را پر میكند. این روش در قالبهای دو تکه ای و مونتاژ بر روی پرس هیدرولیک بکار میرود. سیکل قالبگیری فشاری حدود 1-6 دقیقه است که بسیار بیشتر از زمان سیکل قالب های تزریق میباشد. این روش برای تولید قطعات بزرگ تخت ویا دارای منحنی محدود و ملایم کاربرد دارد. 

عملیات قالبگیری فشاری معمولا شش مرحله اصلی دارد:

1-تمیز كردن قالب و آغشتن ماده جدا كننده (در صورت نیاز) در درون حفره قالب.

2-قرار دادن قطعه پیش فرم داخل قالب.

3-بسته شدن قالب.

4-باز كردن قالب به اندازه كمی تا گازهای ایجاد شده بتوانند تخلیه شوند (تنفس قالب).

5-اعمال حرارت و فشار برای عملآوری كامل مواد (زمان نگهداری قالب در حالت بسته).

6-باز كردن كامل قالب و برداشتن قطعه كار و قرار دادن آن برروی فیكسچر سرد.

مزایای روش قالبگیری فشاری:

1- كاهش مقدار دور ریز مواد.

2- هزینه پایین ساخت قالب.

3- قابلیت انجام فرآیند به صورت دستی و اتوماتیك.

4- امكان تولید قطعات گرد و بزرگ.

5- به حداقل رسایدن جریان مواد درون قالب و كاهش ایجاد تنش در قطعه كار و سایش در سطوح قالب.

6- در ساخت قالبهای چند حفرهای نیازی به بالانس بودن سیستم تغذیه ماده اولیه نیست.


معایب روش قالبگیری فشاری:

1-عدم امكان تولید قطعات پیچیده.

2-قطعات كاشتنی داخلی پلاستیك و پینهای بیرون انداز ممكن است در این فرآیند آسیب ببینند.

3-پیچیدگیهای فرم قطعه كار را باید حذف كرد.

4-زمان سیكل هر قالبگیری ممكن است طولانی شود.

5-قطعات اسقاط شده و ضایعات قالبگیری را نمیتوان مجددا استفاده كرد.

6-زایدهبری قطعات ممكن است دشوار باشد.

7-بعضی از قسمتهای قالب ممكن است پر نشوند و دقت ابعادی قطعه كار ممكن است همیشه تابعی از ابعاد قالب نباشد

8-برای اتوماسیون عملیات شاید لازم باشد از تجهیزات اضافی استفاده شود. قطعاتی كه میشود با این روش تولید كرد عبارت است از ظروف غذاخوری، دكمهها، قلابها، قطعات لوازم خانگی، مخزنهای بزرگ و بسیاری قطعات الكتریكی و..

Materials commonly processed by Compression Molding are: 

•Epoxies (EP)

•Urea Formaldehyde (UF) 

•Melamine Formaldehyde (MF) 

•Phenolics (PF)

Compression Molding is used for manufacturing electrical wall receptacles, brush and mirror handles, meter cases, trays, circuit breakers, cookware knobs, clothes dryer blower fan blade, electronic and cooking utensils, milling machine adjustment wheel, automotive parts, water testing equipment buttons, television cabinets, dinnerware, appliance housings, radio cases, aircraft main power terminal housing, hoods, pot handles, spoilers, electric plugs and sockets, fenders, dinnerware plates, scoops. 

ب) قالبگیری انتقالی( Transfer molding ) :

این روش از زمان جنگ جهانی دوم شناخته شد. با نامهای دیگری نظیر قالبگیری پلانجری، قالبگیری تزریقی انتقالی، قالبگیری ضربهای نیز میشناسند.در این روش مواد پلاستیكی ابتدا دریک اتاقک جدا در قالب ریخته شده و در آنجا به صورت ذوب شده در میآید و سپس از طریق اسپرو به داخل قالب رانده میشود. با توجه به مایع بودن پلاستیك به هنگام ورود به قالب میتوان عملیات كاشت قطعات فلزی را نیز با این روش انجام داد. قطعات با شكل پیچیده و دقیق نیز با این روش قابل تولید است. این روش را میتوان ترکیبی از دو روش فشاری و تزریقی دانست.

قالبهای مورد استفاده در این روش، دو نوع هستند:

1- قالبهایی با كانال واسطه (Pot or Sprue mold) 

2- قالبهای پلانجری (Plunger mold) 

قالبگیری پلانجری از این بابت با قالبهای دارای كانال واسطه متفاوت است كه در قالبهای پلانجری، مواد پلاستیكی زیر پلانجر مستقیما به داخل حفرههای قالب رانده میشوند، در صورتی كه در قالبهای دارای كانال واسطه، مواد از طریق این كانال به حفرههای اصلی قالب منتقل میگردد. قطعات ساخته شده با قالبهای پلانجری،دورریز كمتری دارند.

Transfer Molding process involves the following steps: 

•A pre-weighed amount of a polymer mixed with additives and fillers (charge) is placed into the transfer pot.

The charge may be in form of powders (پودر) , pellets(گلوله ای یا ساچمه ای ), putty-like masses or pre-formed blanks(ورق های پیش فرم داده شده ) . 

The charge is heated in the pot where the polymer softens. 

•The plunger, mounted on the top plate, moves downwards, pressing on the polymer charge and forcing it to fill the mold cavity through the sprue.

•The mold is opened and the part is removed from it by means of the ejector pin.

If thermosetting resin is molded, the mold may be open in hot state – cured thermosets maintain their shape and dimensions even in hot state. 

If thermoplastic is molded, the mold and the molded part are cooled down before opening. 

•The scrap left on the pot bottom (cull), in the sprue and in the channels is removed. Scrap of thermosetting polymers is not recyclable.

Transfer Molding cycle time is shorter than Compression Molding cycle but longer than Injection Molding cycle. 

The method is capable to produce more complicated shapes than Compression Molding but not as complicated as Injection Molding. 

Transfer Molding is suitable for molding with ceramic or metallic inserts which are placed in the mold cavity. When the heated polymer fills the mold it forms bonding with the insert surface.

Transfer molding of thermosets is used for molding parts encapsulating metal inserts, wear plates, pins, studs, electronic components with molded terminals. Transfer molding is also used for manufacturing radio and television cabinets and car body shells.


Materials commonly processed by Compression Molding are: 

•Epoxies (EP) 

•Unsaturated Polyesters (UP) 

•Phenolics (PF) 

•Vinylester

مزایای فرآیند قالبگیری انتقالی

1- ایجاد سایش كمتر در قالب.

2- می توان قطعات با فرمهای پیچیده (با دیواره نازك و سوراخهای كوچك) را تولید كرد. امكان كاشت قطعات فلزی در ماده پلاستیكی نیز وجود دارد.

3- زواید پیرامون قطعه كار در این روش،كمتر از قالبگیری فشاری است.

4- چگالی قطعات ساخته شده به این روش، بیشتر و یكنواختتر از قالبگیری فشاری است.

5- چند قطعه كار را میتوان همزمان قالبگیری نمود.

6- زمان سیكل قالبگیری و شارژ مواد اولیه، كوتاهتر از روش قالبگیری فشاری است.

معایب فرآیند قالبگیری انتقالی

1- زواید چسبیده به قطعه كار از موضع كانالهای ورود و توضیع مواد به قالب، بیشتر است.

2- قالبها و تجهیزات مورد استفاده در قالبگیری انتقالی گران هستند.

3- باید محلهایی برای خروج گازها و هوای قالب در نظر گرفته شود.

4- زواید چسبیده به قطعه كار باید جدا گردد.

 

 

فرآیندهای اكستروژن (Transfer molding) :

انواع محصولات پلاستیكی اكسترود شده

لغت اكستروژن (Extrusion) از عبارت لاتین Extruder به معنی خارج (ex) و فشار دادن (Truder) است. در این فرآیند، پودر خشك، دانهها یا پلاستیكهای تقویت شده را گرم كرده و با فشار از میان یك روزنه فرمدار (Orifice) كه در واقع همان قالب اكستروژن است عبور میدهند. سپس قطعه در خارج قالب توسط دمش باد یا استخر آب خنک کاری میشود. محصولات اکسترود شده ترموپلاستیکی ممکن است مجدد بروش ترموفرمینگ شکل داده شود .

انواع محصولات پلاستیكی اكسترود شده :

پروفیلها : مقاطع پلاستیكی شكلدار طویل هستند كه فرم سطح مقطع آنها گوناگون است. اینگونه قطعات معمولا به صورت افقی اكسترود میشوند.

لولهها : برای تولید لولههای پلاستیكی باید از یك قالب با سوراخ دایرهای (برای فرم دادن سطح خارج لوله) و یك ماندرل (برای فرم دادن سطح داخل لوله) استفاده میشود.

ورقها : طبق استاندارد ASTM، به صفحات پلاستیكی با ضخامت كمتر از 0.25میلیمتر "فیلم"و به صفحات پلاستیكی با ضخامت 0.25میلیمتر "ورق" اطلاق میشود.ورقها معمولا به عنوان ماده اولیه در عملیات فرم دادن حرارتی (Thermo forming) بهكار میروند.

اكستروژن فیلم استوانهای: روش اكستروژن بادی فیلمهای استوانهای، یك فیلم نازك پلاستیكی به صورت استوانهای بزرگ از پلاستیك مذاب اكسترود میشود. بدین ترتیب یك فیلم نازك به فرم استوانهای از قالب خارج میشود لولههای پلاستیكی دیگر نیز به همین روش تولید میشوند. فیلم استوانهای نازك پس از خروج از ماتریس توسط دمیدن هوا به داخل آن منبسط میشود تا ضخامت فیلم به حد دلخواه برسد. لولههای دمنده هوا در خارج از فیلم نیز تعبیه می شوند تا بادمش هوا، فیلم پلاستیكی را سرد كنند.

پوشش دادن قطعات با اكستروژن : كاغذ، پارچه، مقوا و فلز را میتوان به این روش با مواد پلاستیكی پوششدار كرد. در این روش یك لایه نازك از پلاستیك مذاب برروی قطعه كار اصلی نشانده میشود، بدون آنكه برای این كار از چسب استفاده گردد. این عمل با عبور قطعه كار اصلی و پوشش پلاستیكی از بین غلتكهایی كه آنها را به هم فشرده میكند، انجام میشود. البته در مواردی احتیاج به چسب وجود دارد كه در اینگونه موارد قطعه كار اصلی گرم شده و چسبناك میشود و سپس با پلاستیك پوشش كاری میگردد.

نوع مطلب : طراحی قالب های پلاستیکی، طراحی قالبهای دایکاست، قالب سازی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مهندس کمیل علیزاده
جمعه 27 تیر 1393
شنبه 1 مهر 1396 07:25 بعد از ظهر
This article is truly a fastidious one it helps new internet visitors,
who are wishing for blogging.
سه شنبه 28 شهریور 1396 02:05 قبل از ظهر
Thanks for your marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you could be a
great author.I will make certain to bookmark your blog and
will eventually come back sometime soon. I want to encourage
continue your great work, have a nice evening!
سه شنبه 17 مرداد 1396 02:02 بعد از ظهر
I every time spent my half an hour to read this weblog's content all the
time along with a mug of coffee.
دوشنبه 16 مرداد 1396 03:02 بعد از ظهر
Good post however I was wondering if you could write a litte more on this topic?
I'd be very grateful if you could elaborate a little
bit further. Many thanks!
شنبه 14 مرداد 1396 07:30 قبل از ظهر
It's going to be ending of mine day, but before finish I am
reading this impressive post to improve my experience.
جمعه 13 مرداد 1396 03:50 بعد از ظهر
Hi there, constantly i used to check blog posts here in the early hours in the daylight, as
i enjoy to learn more and more.
جمعه 13 مرداد 1396 11:57 قبل از ظهر
Hello to every body, it's my first go to see of this website; this blog
carries remarkable and really excellent information in favor of
readers.
چهارشنبه 11 مرداد 1396 04:42 بعد از ظهر
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was curious what all
is required to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very internet savvy so I'm not 100% positive. Any tips
or advice would be greatly appreciated. Thank you
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:21 قبل از ظهر
Right now it appears like Expression Engine is the preferred blogging platform available right now.

(from what I've read) Is that what you are using on your blog?
جمعه 6 مرداد 1396 06:20 بعد از ظهر
Wow, that's what I was looking for, what a material! existing here at this weblog,
thanks admin of this site.
پنجشنبه 5 مرداد 1396 02:09 بعد از ظهر
Have you ever considered about including a little bit more
than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all.
However think of if you added some great visuals or videos to
give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with images and
clips, this website could undeniably be one of the best in its niche.
Very good blog!
پنجشنبه 14 اردیبهشت 1396 03:56 قبل از ظهر
That is really fascinating, You're an excessively professional blogger.

I've joined your feed and stay up for looking for more of your wonderful post.
Also, I have shared your website in my social networks
سه شنبه 29 فروردین 1396 12:28 بعد از ظهر
It is perfect time to make some plans for the future and it's time to be happy.
I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or advice.
Maybe you could write next articles referring to this article.
I desire to read even more things about it!
پنجشنبه 24 فروردین 1396 10:29 قبل از ظهر
It's very trouble-free to find out any topic on net as compared to books, as I found this piece of writing at this web site.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 10:31 قبل از ظهر
Appreciating the hard work you put into your blog and detailed information you present.
It's nice to come across a blog every once in a while that isn't the same unwanted rehashed information. Wonderful read!
I've bookmarked your site and I'm including your RSS feeds to my Google account.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 10:27 قبل از ظهر
Hello, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the
favor”.I am attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use
a few of your ideas!!
پنجشنبه 10 فروردین 1396 10:17 قبل از ظهر
wonderful issues altogether, you simply gained
a emblem new reader. What would you recommend about your
post that you simply made some days in the past? Any certain?
جمعه 27 تیر 1393 02:22 بعد از ظهر
با سلام، وقت بخیر.

چند قالب جدید و شکیل با موضوعات مختلف(فوتبالی، مذهبی، عاشقانه، موسیقی و عمومی) برای وبلاگ نویسان در سایت 1style قرار داده شد:

قالب ویژه: قالب ماه مبارک رمضان

http://1style.ir/category/theme/

می توانید دانلود کرده و استفاده نمائید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ابزار تلگرام
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل