تبلیغات
طراحی صنعتی ، مهندسی معکوس قطعات ، طراحی قالبهای تزریق پلاستیک و فلزی - تاثیر انتخاب ابزار برشی مناسب بر نتیجه ماشین‌کاری فلزات سخت – بخش اول
طراحی صنعتی ، مهندسی معکوس قطعات ، طراحی قالبهای تزریق پلاستیک و فلزی
موسسه تحقیقاتی و طراحی و ساخت قالب های صنعتی 09374134989
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد … نمیخواهم بدانم كوزه گر از خاك اندامم چه خواهد ساخت … ولی بسیار مشتاقم … كه از خاك گلویم سوتكی سازد … گلویم سوتكی باشد به دست كودكی گستاخ و بازیگوش … تا كه پی در پی دم گرم خویش را بر گلویم سخت بفشارد …. و سراب خفتگان خفته را آشفته تر سازد … تا بدین سان بشكند دائم سكوت مرگبارم را …

دکتر علی شریعتی

مدیر وبلاگ : مهندس کمیل علیزاده
نظرسنجی
نظر خود را درباره طاراحان قالب و سطح توانایی انها بیان کنید ؟


انتخاب ابزارهای برشی موثر و کارا در HSM قالب‌های فولادی سخت شده می‌تواند به عنوان راه حلی موثر در تولید پر سودتر و فرآیند ماشین کاری راحت‌تر مطرح شود.

از فرآیند ماشین کاری با سرعت بالا (High-Speed Machining- HSM) در قالب‌های فولادی سخت شده نباید بیم و هراس داشت و می‌بایست آن را پذیرفت. افراد زیادی معتقد بر این موضوع هستند که ماشین کاری فلزات سخت به سان سحر و جادوگری است، اما چند اصول اساسی به منظور افزایش سود دهی و آسان سازی پروسه تولید بر این حوزه حاکم می‌باشد. این فرآیند چندین بخش را شامل می‌شود: استفاده موثر از ابزارهای برش، گیره ابزار و برنامه نویسی و برنامه ریزی. اگر بتوان این بخش‌ها را به درستی نیاز سنجی کرده و این نیازها را برآورده کنیم می‌توان راز حاکم بر ماشین کاری فلزات سخت را گشود و این فرآیند را در حالی که از راهنماهای موجود می‌توان استفاده کرد تبدیل به یک فرآیند قابل پیش‌بینی کرد.

انتخاب فرآیند

سه روش عمده در فرآیند ماشین کاری عبارتند از: ماشین کاری نرم، ماشین کاری سخت و EDM. شکل و هندسه قالب و سختی قالب یا مواد آن مشخص می‌کند که کدام روش می‌بایست مورد استفاده قرار بگیرد. ماشین کاری نرم- در ماشین کاری مواد قبل از انجام عملیات حرارت- در ماشین کاری قطعات بزرگ و یا قطعاتی که نیاز به عمق براده برداری زیاد می‌باشند مورد استفاده قرار می‌گیرد. سپس، عملیات شبه پرداخت و یا پرداخت سطح بعد از انجام عملیات سخت کاری می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اگر قطعات خیلی بزرگ نباشند و یا عمق براده برداری کم باشد، می‌توان تمام قطعه را بعد از انجام سخت کاری در ماشین فرز قرار داد. همچنین اگر هندسه قطعه دارای ویژگی‌های نازک باشد و براده برداری عمیق باشد، EDM می‌توان به عنوان روش پیشنهادی مطرح باشد.

انتخاب ابزار

انتخاب ابزار مناسب در ماشین کاری فلزات سخت اهمیت بسیار بالایی می‌تواند داشته باشد. در حالت کلی سه طراحی مختلف از ابزارها می‌تواند وجود داشته باشد: ساچمه‌ای (ball end)، زاویه دار (کله گاوی) (Corner radius) و یا مربعی (square end) (شکل ۱).

تاثیر انتخاب ابزار برشی مناسب بر نتیجه ماشین‌کاری فلزات سخت - بخش اول

شکل ۱


در ماشین کاری فلزات سخت، اولین انتخاب در عملیات خشن کاری و گستره وسیعی از عملیات پرداخت سطح استفاده از مته فرز ساچمه‌ای می‌باشد. شعاع انحنای بزرگ این سطح نیرو و حرارت زیاد تولید شده در ماشین کاری با سرعت بالا را اتلاف می‌کند. همچنین استفاده از این نوع ابزار به استفاده کننده این امکان را می‌دهد که بتواند نزدیک‌ترین حالت به شکل ۳ بعدی را با سرعت براده برداری بالا به دست آورد.

اگر قطعه مورد نظر بزرگ بوده و دارای سطوح صاف باشد، استفاده از ابزار زاویه‌دار بعد از انجام خشن کاری توسط ابزار ساچمه‌ای توصیه می‌شود. شعاع این نوع ابزار به اندازه ابزارهای ساچمه‌ای بزرگ نیست؛ بنابراین، مقدار اتلاف انرژی ایجاد شده توسط این ابزارها نیز به اندازه ابزارهای ساچمه‌ای نخواهد بود. ابزار برش مربعی نیز آخرین انتخاب به شمار می‌رود و فقط می‌بایست بعد از ابزارهای ساچمه‌ای و زاویه‌دار مورد استفاده قرار بگیرد و بیشترین مقدار براده ممکن توسط دو ابزار ذکر شده برداشته شده باشد. گوشه‌های تیز ابزار مربعی سبب ایجاد تمرکز نیرو و گرما در ابزار خواهد شد که احتمال بروز لب پریدگی در ابزار را افزایش می‌دهد. استفاده از ابزارهای مربعی تنها زمانی نیاز است که در قطعه تولید شده نیاز به وجود گوشه‌های تیز در کف و یا دیواره باشد.

سفتی ابزار نیز از فاکتورهای مهم دیگری است که می‌بایست تحت مطالعه و بررسی قرار گیرد. اگر قطر ابزار کم باشد، قطر قسمت شفت ابزار می‌بایست بسیار بزرگتر از قطر ابزار باشد. این موضوع سفتی ابزار را افزایش خواهد داد، که موجب پرداخت بهتر سطوح و افزایش عمر ابزار خواهد شد. انتخاب ابزار متناسب با کاربری آن دارای اهمیت بسیار زیادی می‌باشد. برای مثال، سری ابزارهایی که دارای ۸ درجه انحراف (۸ degree per side draft angle) در هر سو می‌باشند به راحتی قابل تطبیق با قطعاتی هستند که نیاز به سه زاویه انحراف دارند می‌باشند، و ابزار می‌تواند با زاویه درجات  تطبیق داشته باشد. در حالت کلی، میزان زاویه انحراف ابزار می بایست  کمتر از قطعه واقعی باشد. این موضوع همزمان باعث قوی نگه داشتن ابزار سبب ایجاد یک لقی زاویه‌ای خواهد شد (شکل ۲a).

تاثیر انتخاب ابزار برشی مناسب بر نتیجه ماشین‌کاری فلزات سخت - بخش اول

شکل ۲-a

علاوه بر این، ابزار بیشتر از حد نیاز بیرون گیره ابزار قرار نمی‌گیرد. اگر برای تراش دیوار‌ صاف مورد استفاده قرار ‌گیرد می‌بایست از یک قطعه برای تقویت ابزار استفاده کرد (شکل ۲b).

تاثیر انتخاب ابزار برشی مناسب بر نتیجه ماشین‌کاری فلزات سخت - بخش اول

شکل ۲-b

هر دو روش عمق براده برداری زیاد را در طول ابزار کوتاه ممکن می‌سازد.

کنترل تولید حرارت

تولید حرارت زیاد ناشی از انجام فرآیند تراش می‌تواند سطوح قطعات را دچار تغییراتی کند، این موضوع سبب کاهش دقت فرآیند تراش خواهد شد. هرچند، یکی از روش‌های کمینه کردن تولید حرارت و حفظ این شرایط، کنترل گام شعاعی ابزار (radial step-over) می‌باشد. گام شعاعی ابزار را می‌توان فاصله بین خطوط مرکزی برش‌های پی در پی و موازی دانست (شکل ۳).

تاثیر انتخاب ابزار برشی مناسب بر نتیجه ماشین‌کاری فلزات سخت - بخش اول

شکل ۳

در عملیات خشن کاری، مقدار این گام شعاعی می‌بایست بین ۲۵ تا ۴۰ درصد قطر ابزار باشد. برای پرداخت برآمدگی‌های موجود در سطوح صاف، می‌توان گام شعاعی را از فرمول زیر محاسبه کرد:

گام شعاعی، مشخص کننده مقدار حرارت ایجاد شده در ابزار و قطعه می‌باشد و با محاسبه زمانی که برای ایجاد هر کدام از شیارها نیاز است و زمان نیاز به خنک کاری قبل از ماشین کاری مجدد این موضوع را به انجام می‌رساند. شکل ۴ تاثیر گام شعاعی و حرارت تولید شده را نشان می‌دهد.(شکل ۴)

تاثیر انتخاب ابزار برشی مناسب بر نتیجه ماشین‌کاری فلزات سخت - بخش اول

شکل ۴

زمانی که این مقدار خیلی بزرگ باشد، به دلیل نبود زمان کافی برای انجام خنک کاری مقدار حرارت تولید شده نیز زیاد خواهد بود. اگر مقادیر گام شعاعی کوچکتر باشد، عملیات خنک کاری توامی نیز وجود دارد که می‌تواند مقدار تولید حرارت را کنترل کند. با تنظیم میزان حرارت تولیدی توسط یک فرآیند خنک کاری پیوسته، می‌توان دور چرخش دستگاه را بدون رسیدن به دمای بحرانی افزایش داد. زمانی که دما به سر حد دمای خرابی پوشش می‌رسد، امکان افزایش خرابی سطوح برش خورده بسیار افزایش می‌یابد، و همین موضوع مقدار دما و نیروی موجود در قطعه و ابزار را افزایش خواهد داد. اگر مراحل انجام فرآیند به درستی پیاده سازی شود بنابراین دما و نیروی مخرب ایجاد نخواهد شد. دمای زیاد باعث تغییر سطوح و کم شدن دقت تراش خواهد شد.

با انتخاب پوشش مناسب، می‌توان دماهای بالا را بدون ایجاد خطری برای ابزار برش تحمل کرد. برای مثال، دمای کاری بیشینه برای تیتانیوم کربونیترید (TiCN) برابر با ۷۵۰xF (400xC) دانست و دمای کاری مربوط به تیتانیوم آلومینیوم نیترید (TiAlN) برابر با ۱۴۷۰xF (800xC) می‌باشد.

در حالت کلی، به علت مقاومت حرارتی بالا استفاده از TiAlN به عنوان مواد قالب‌های HSM سخت کاری شده ترجیح داده می‌شود. مقاومت بالای این ماده امکان رسیدن به دورهای چرخشی بالا بدون آسیب رسیدن به ابزار برش را فراهم می‌سازد.

سرعت چرخش و سرعت براده برداری مناسب نیز در کنترل تولید حرارت ضروری می‌باشند. بار تراشه‌ای بزرگ بار حرارتی را کاهش می‌دهد، بنابراین حرارت ایجاد نخواهد شد. اگر بار تراشه‌ای کم باشد بارهای اصطکاکی منجر به تولید حرارت خواهند شد. بنابراین، برای افزایش عمر ابزار وجود بیشترین عمر تراشه‌ای بدون آسیب رسیدن به قطعه اهمیت دارد (شکل ۵).

تاثیر انتخاب ابزار برشی مناسب بر نتیجه ماشین‌کاری فلزات سخت - بخش اول

شکل ۵

برای مثال، اگر بار تراشه برای هر دندانه برابر با ۰٫۰۰۸باشد و بار ۰٫۰۰۲ استفاده شود، قطعه‌ای که در زمان ۲۰ دقیقه تولید می‌شد در زمان ۸ دقیقه تولید می‌شود؛ ابزار ۴ برابر زمان بیشتری را در پروسه برش طی خواهد کرد.

هندسه ابزار نیز نقش مهمی را در کنترل گرما، تولید تراشه و نحوه انتقال تراشه‌ها بازی می‌کند. ابزارها به طور ویژه می‌بایست برای ماشین کاری فلزات سخت طراحی شوند دلیل این موضوع نیز این است که هندسه نادرست می‌تواند سبب خرابی زود هنگام ابزار و پرداخت نادرست و ناکامل قطعات باشد. در اغلب موارد خنک‌کننده‌های سیالی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. آزمایش‌های بیشتر نشان می‌دهد که این نوع خنک کاری در موادی که سختی آنها بیشتر از ۴۰ HRC می‌باشد باعث کاهش عمر قطعه می‌باشد. سیستم‌های خنک کاری مختلفی مانند ایجاد سوراخ‌های خنک کاری در داخل قطعه، شیارهای خنک کاری، لوله‌های خنک کاری، فشارهای بالا و فشار نرمال مورد تست قرار گرفته‌اند. در همه این حالت‌ها، به دلیل وجود شک حرارتی در ابزارهای کاربیدی ناشی از خنک کاری سبب کاهش عمر این قطعات خواهد شد. همچنین تخلیه تراشه‌ها برای جلوگیری از برش دوباره نیز دارای اهمیت زیادی می‌باشد. دو راه فوق‌العاده برای تخلیه تراشه‌ها استفاده از خنک کننده هوا و یا بخار آب (mist) می‌باشد، که می‌توان آن را تا حد ممکن نزدیک به نوک ابزار قرار داد.

نوع مطلب : ابزارهای ماشینکاری، قالب سازی، ماشین کاری، CNC، طراحی قالب های پلاستیکی، طراحی قالبهای دایکاست، طراحی قالبهای دایکاست، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مهندس کمیل علیزاده
سه شنبه 20 خرداد 1393
چهارشنبه 5 مهر 1396 03:52 قبل از ظهر
Hey! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine
Optimization? I'm trying to get my blog to rank
for some targeted keywords but I'm not seeing very good results.
If you know of any please share. Many thanks!
شنبه 1 مهر 1396 12:01 بعد از ظهر
Hi there! I know this is sort of off-topic however I needed to ask.
Does managing a well-established blog such as yours require a massive
amount work? I am completely new to running a blog
however I do write in my journal daily. I'd like to start a blog so I will be able to share
my own experience and feelings online. Please let me know if you have any
suggestions or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!
شنبه 25 شهریور 1396 08:43 بعد از ظهر
Someone essentially lend a hand to make critically articles I'd state.
This is the first time I frequented your website page and thus far?
I surprised with the research you made to create this actual publish extraordinary.
Magnificent activity!
دوشنبه 30 مرداد 1396 08:46 قبل از ظهر
What's up friends, how is all, and what you want to
say regarding this paragraph, in my view its genuinely remarkable designed for me.
سه شنبه 17 مرداد 1396 12:02 بعد از ظهر
These are really fantastic ideas in on the topic of blogging.
You have touched some good points here. Any way keep up wrinting.
سه شنبه 17 مرداد 1396 10:51 قبل از ظهر
Remarkable! Its actually amazing article, I have got much clear idea concerning from this piece of writing.
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:35 بعد از ظهر
Hello there I am so grateful I found your webpage, I really found you by mistake, while I was researching on Aol for something else,
Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a incredible post and a all round exciting blog (I also love
the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds,
so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic
jo.
جمعه 13 مرداد 1396 05:27 بعد از ظهر
Please let me know if you're looking for a article writer for your site.
You have some really great articles and I feel I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off, I'd love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.
Please blast me an email if interested. Regards!
جمعه 13 مرداد 1396 11:43 قبل از ظهر
Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and
sources back to your webpage? My blog site is in the
exact same niche as yours and my visitors would certainly benefit from a lot of the information you provide here.
Please let me know if this okay with you. Appreciate it!
چهارشنبه 11 مرداد 1396 03:17 بعد از ظهر
I don't know whether it's just me or if everybody else encountering issues with your blog.
It seems like some of the written text in your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know
if this is happening to them as well? This may be a issue with my internet browser because I've had this happen before.

Thanks
دوشنبه 9 مرداد 1396 07:56 قبل از ظهر
Thanks for sharing your thoughts on تاثیر. Regards
یکشنبه 8 مرداد 1396 10:03 بعد از ظهر
You are so interesting! I do not think I have read through anything like that before.
So good to discover someone with a few original thoughts on this subject.
Really.. thanks for starting this up. This website
is one thing that's needed on the internet, someone with a
bit of originality!
جمعه 6 مرداد 1396 09:01 بعد از ظهر
Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren't loading
correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different internet browsers and both
show the same outcome.
پنجشنبه 5 مرداد 1396 07:56 بعد از ظهر
Howdy would you mind stating which blog platform you're working with?

I'm looking to start my own blog soon but I'm having a difficult
time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

The reason I ask is because your design seems different then most blogs
and I'm looking for something unique. P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!
شنبه 24 تیر 1396 09:09 بعد از ظهر
Aw, this was an incredibly good post. Taking
a few minutes and actual effort to make a superb article… but
what can I say… I procrastinate a lot and never manage to get nearly anything done.
شنبه 24 تیر 1396 02:10 بعد از ظهر
I really like it when people come together and share opinions.

Great website, stick with it!
چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 10:41 قبل از ظهر
Thanks for sharing your thoughts on تاثیر. Regards
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 04:29 بعد از ظهر
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added"
checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment.
Is there any way you can remove people from that service?
Thanks a lot!
پنجشنبه 24 فروردین 1396 09:28 قبل از ظهر
Hello i am kavin, its my first time to commenting
anywhere, when i read this piece of writing i thought i
could also make comment due to this good paragraph.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 09:47 بعد از ظهر
What's Taking place i'm new to this, I stumbled upon this I have found
It absolutely helpful and it has aided me out loads. I am hoping to give a contribution &
help other users like its aided me. Good job.
یکشنبه 20 فروردین 1396 02:08 قبل از ظهر
I was able to find good info from your articles.
شنبه 12 فروردین 1396 04:46 قبل از ظهر
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you
relied on the video to make your point. You obviously
know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you
could be giving us something informative to read?
پنجشنبه 10 فروردین 1396 09:27 قبل از ظهر
Great items from you, man. I have take into account
your stuff previous to and you're just extremely great.
I actually like what you have received right here, really like what you're stating and the best way in which you say
it. You're making it enjoyable and you continue to take
care of to stay it wise. I can't wait to learn much more from
you. This is really a terrific web site.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 09:27 قبل از ظهر
It's actually a cool and helpful piece of
info. I'm satisfied that you just shared this helpful info with us.
Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 09:14 قبل از ظهر
This post is priceless. When can I find out more?
پنجشنبه 10 فروردین 1396 09:14 قبل از ظهر
I have read a few good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting.
I surprise how so much effort you set to create the sort of excellent informative web
site.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 09:08 قبل از ظهر
I enjoy what you guys are up too. This sort of clever work
and reporting! Keep up the wonderful works guys I've included you guys to my blogroll.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 09:05 قبل از ظهر
Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing
this write-up and the rest of the website is really good.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 09:02 قبل از ظهر
I know this website offers quality based posts and additional
data, is there any other web site which presents such stuff in quality?
پنجشنبه 10 فروردین 1396 08:17 قبل از ظهر
Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my
comment didn't show up. Grrrr... well I'm not writing all that
over again. Anyway, just wanted to say excellent blog!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ابزار تلگرام
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل